HİZMET MUVAFFAK OLSUN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HİZMET MUVAFFAK OLSUN

HİZMET MUVAFFAK OLSUN

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

31- MUHAMMED MAZHAR-İ ŞAN CAN-I CANAN (K.S.):

2 posters
YazarMesaj
Admin
Admin

31- MUHAMMED MAZHAR-İ ŞAN CAN-I CANAN (K.S.):  Empty
MesajKonu: 31- MUHAMMED MAZHAR-İ ŞAN CAN-I CANAN (K.S.):    31- MUHAMMED MAZHAR-İ ŞAN CAN-I CANAN (K.S.):  EmptyPerş. Ekim 14, 2010 10:06 pm

Kendisi Habibullah Can-ı Canan Hazretlerinin büyük halifesidir. Hindistan evliyasının büyüklerinden. İsmi Muhammed Mazhar olup, Ahmet Said-i Faruki Hazretlerinin üçüncü oğludur. Hz. Ömer’in soyundandır. 1248 (M. 1832) senesi Cemaziyel evvel ayının üçüncü günü, Hindistan’ın Delhi şehrinde dünyaya geldi. 1300 (M.1883) senesinde Medine-i Münevvere’ de vefat etti. Vefat tarihinin, 12 Muharrem 1301 (M.1883)pazartesi gecesi olduğu da bildirilmiştir. Babası Ahmed Sa’id-i Faruki’ nin kabri yanında medfündur.
http://hizmetmuvaffakolsun.yetkinforum.com
vahit koç

vahit koç

31- MUHAMMED MAZHAR-İ ŞAN CAN-I CANAN (K.S.):  Empty
MesajKonu: Geri: 31- MUHAMMED MAZHAR-İ ŞAN CAN-I CANAN (K.S.):    31- MUHAMMED MAZHAR-İ ŞAN CAN-I CANAN (K.S.):  EmptyPtsi Ekim 18, 2010 7:48 pm

Kendisi Habibullah Can-ı Canan Hazretlerinin büyük halifesidir. Hindistan evliyasının büyüklerinden. İsmi Muhammed Mazhar olup, Ahmet Said-i Faruki Hazretlerinin üçüncü oğludur. Hz. Ömer’in soyundandır. 1248 (M. 1832) senesi Cemaziyel evvel ayının üçüncü günü, Hindistan’ın Delhi şehrinde dünyaya geldi. 1300 (M.1883) senesinde Medine-i Münevvere’ de vefat etti. Vefat tarihinin, 12 Muharrem 1301

Mazhar–ı Can–ı Canan hazretleri bu hususta şöyle buyurmuştur: “Yenilen lokmalar insanı muvaffakiyete kavuşturmalı, taat ve ibadetin nurunu arttırmalıdır. Fakirliği zenginliğe tercih etmeli, sabır ve kanaatı seçmeli. Teslimiyeti ve rızayı seciye haline getirmelidir. Resulullah efendimizin; “ım! Âl–i Muhammed’in rızkını kâfi gelecek kadar kıl” buyurduğu duasına uygun olarak, insan için lazım olan şeyleri yeteri kadar istemelidir.
Eshab–ı kiram da böyle dua ederdi. İsrafa düşürecek kadar zengin; sıkıntıya, borca düşürecek kadar da fakir olmamalıdır. Kulluk vazifesini yerine getirip, ölüme hazır beklemeli, gönlü başka arzulara bağlamamalıdır. Ölüm, ilahi bir hediyedir. ü teâlâya kavuşmak ve Resulullah efendimizin didarını, mübarek yüzünü görmektir.
Mazhar–ı Can–ı Canan hazretleri, hocalarına büyük bir muhabbet ve ihlas ile bağlıydı. Bilhassa İmam–ı Rabbani hazretlerine derin bir muhabbeti vardı. “Her neye kavuşmuşsam, hocalarıma olan muhabbetim sebebiyle kavuştum. Kulun amelleri nedir ki, ü teâlânın rızasına kavuştursun! Fakat ü teâlânın rızasına kavuşmuş ve makbul kullarından olan zatları sevmek, onlara muhabbet beslemek, ü teâlânın rızasına kavuşmak için en kuvvetli vasıtadır” buyurdu.
Mazhar–ı Can–ı Canan hazretleri şöyle anlatmıştır:
“Bir defa cihanın süsü ve kâinatın serveri olan Peygamber efendimizi rüyada görmekle şereflendim. Yanyana uzanmış yatıyorduk. O kadar yakındık ki, mübarek nefesi yüzüme geliyordu. Bu esnada susadım. Serhend büyüğünün oğulları, yani İmam–ı Rabbani hazretlerinin evladı da orada idiler. Resulullah, onlardan birine su getirmesini emir buyurdu. Fakir; “Ya ResulAllah, onlar benim pirimin evladıdır” diye arzettim. “Onlar bizim sözümüzü tutarlar” buyurdu. Onlardan bir aziz, kalkıp su getirdi. Kana kana içtim. Sonra; “Ya ResulAllah, hazretiniz Müceddid–i elf–i sani hakkında ne buyurursunuz?” diye arzettim. “Ümmetimde onun bir benzeri yoktur” buyurdu. “Ya ResulAllah! İmam–ı Rabbani hazretlerinin Mektubat’ı, mübarek nazarlarınızdan geçti mi?” dedim. Buyurdu ki: “Eğer ondan hatırladığın bir yer varsa oku!” Ben de, İmam–ı Rabbani hazretlerinin bazı mektuplarında geçen ve ü teâlâ için; “O, vera–ül–vera sonra yine vera–ül–vera’dır, yani ü teâlâ ötelerin ötesidir. Akıl neyi düşünür ve neyi tasavvur ederse O değildir” buyurduğunu okudum. Resulullah efendimiz bunu çok beğendi ve; “Tekrar oku!” buyurunca, tekrar okudum. Bu ifadeleri çok güzel buldu. Bu hâl epey bir müddet devam etti.
Ben gördüğüm bu rüyada, Resulullah efendimizin mübarek nefesinin ve sohbetinin bereketiyle kendimi tamamen nur ve huzur içinde buldum. Uyanık iken ele geçen şeylerden daha çok bereketli olan bu rüyanın bereketiyle günlerce acıkmadım ve susamadım

31- MUHAMMED MAZHAR-İ ŞAN CAN-I CANAN (K.S.):
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 30- HABİBULLAH CAN-I CANAN (K.S.):
» 3- KASIM BİN MUHAMMED (K.S.)
» 3- MUHAMMED BABA SEMASİ (K.S.):
» 15- MUHAMMED BAHAÜDDİN-İN NAKŞİBEND (K.S.)
» 19- HACE MUHAMMED ZAHİD(K.S.)